top of page

ניתוחים

הכל על ניתוחים. מה? איך? ולמי ניתן לפנות

דרך אישור הועדה להתאמה מגדרית ניתן לעבור ניתוחים במערכת הבריאות הציבורית - פרטים נוספים בדף המפרט על הועדה. ניתן לעבור גם ניתוחים פרטיים בארץ ובחו"ל. 

ניתוחים שניתן לעבור דרך הועדה

 • נשים טרנסיות וטרנספמיות: ניתוח וגינופלסטי באיבר המין, נישוי פנים, הגדלת חזה, השטחת גרגרת ומתיחת מיתרי הקול.

 • גברים טרנסים וטרנסמסקים: יצירת חזה גברי והסרת מערכת הרבייה הפנימית, ניתוח תחתון.

עוד על ניתוחים

​​

 • על פי נוהל משרד הבריאות לניתוחים לשינוי מין, מותר לבצע ניתוחים תחתונים בארץ רק דרך הועדה לשינוי מין של משרד הבריאות. ניתן לעבור ניתוחים תחתונים שלא במסגרת הועדה בחו"ל באופן פרטי.

 • ניתוחים אחרים לשינוי מין (ניתוחים שאינם באיברי המין, כמו למשל ניתוח עליון), ניתן לבצע בארץ באופן פרטי.

 • חלק מהמסלולים שמציעות קופות החולים למבוטחיהן מאפשרים קבלת החזר חלקי של עלות הניתוח – מומלץ לבדוק אפשרות זאת מראש, על מנת להיערך כלכלית.

 • ניתוחים תחתונים לנשים טרנסיות נעשים בארץ במסגרת הועדה (יתכן ויש תקופת המתנה, אך הניתוחים מתבצעים על בסיס חודשי).

 • ניתוחים תחתונים לגברים לא מתבצעים בארץ בשגרה. בדצמבר 2016 ד"ר קורטיס קריין הגיע לארץ לבצע מספר ניתוחים תחתונים לגברים טרנסים במסגרת הועדה, במהלך שיזם הפעיל דניאל ברוש, ובשיתוף קופות החולים כללית ומכבי. יצירת קשר עם דניאל -

דוא"ל: ddanielbrosh@gmail.com

 • גברים טרנסים שמקבלים את אישור הועדה לניתוח תחתון זכאים לניתוח זה במסגרת סל הבריאות, ויכולים לפנות לקופ"ח לגבי מימון של ניתוח תחתון בחו"ל (יתכן ויהיה צורך בהתנהלות בירוקרטית מולן).

ניתוחים באופן פרטי

בארץ ניתן לבצע ניתוחים עליונים גם באופן פרטי:

עבור טרנסים

 • ד"ר יורם וולף

כתובת: מרכז מיקדו, רח' אהרון בקר 8, תל ברוך צפון, ת"א. 

טלפון: 03-6448880

מרפאה באילת לייעוץ וביקורת.

 • ד"ר רן טליסמן

כתובת: צייטלין 1 ת"א.

טלפון: 03-6090660

 • ד"ר גבריאל תמיר

כתובות:

גורדון 71 ת"א, טלפון: 03-5278448

ברודצקי 43, ת"א, טלפון: 03-5278448

קניון גירון אשקלון, טלפון: 054-6804144

 • ד"ר אלון לירן 

הכירורג הפלסטי של הועדה לשינוי מין. רופא מומחה במחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות בבית החולים תל השומר בהפנייה דרך תל השומר.

כתובת: הנחושת 10, תל אביב.

טלפון: 058-6699822


עבור טרנסיות


 • ד"ר דב קליין

כתובת: הברזל 24, רמת החייל, תל אביב.

טלפון: 03-6444722

 • ד"ר רן טליסמן

כתובת: צייטלין 1 ת"א.

טלפון: 03-6090660

 • ד"ר רן יהלום

מנתח פה ולסת (נישוי פנים), רוטשילד 38, ראשון לציון.

טלפון: 03-9500507

 • ד"ר רם סילפן

מנתח פלסטי בעל ניסיון בהגדלת חזה לנשים טרנסיות.

כתובת: איינשטיין 40 ,רמת אביב.

טלפון: 1-700-50-10-35

ניתוחים בחו"ל 

להלן רשימה של מנתחים/ות מחו"ל ופירוט על השירותים שהם/ן נותנים/ות.

בתי חולים ומרפאות:

מבוטחי/ות קופ"ח כללית יכולות/ים לקבוע תור דרך אתר המרפאה,

או בטלפון: 053-9900328

המרפאה נמצאת במרכז הגאה בגן מאיר, רח' טשרניחובסקי 22, ת"א. 

טלפון במרפאה: 03-5252896

מבוטחי/ות קופ"ח מכבי יכולות/ים לקבוע תור דרך אתר המרפאה,

או בטלפון: 053-9956366

המרפאה נמצאת ליד כיכר הבימה, שד' בן ציון 30, ת"א.

במכון מכון עובדות אנדוקרינולוגיות בעלות נסיון בטיפול הורמונלי לטרנסים/ות. 

טלפון: 03-6973417 (לפנות למזכירות)

שעות פעילות: א'-ה', 08:00-15:00

יש להגיע לביקור עם טופס התחייבות מקופ"ח (טופס 17). ללא טופס, תתחייבו לשלם עבור הביקור פיקדון כ-250₪. בשל הסדר בין ביה"ח וקופ"ח, מבוטחי/ות קופ"ח לאומית וכללית יכולים/ות לקבל טופס התחייבות לביקור באיכילוב יחסית בקלות, בהמלצת רופא/ה המשפחה (יש לבקש הפנייה מרופא/ת המשפחה, ולהסדיר את קבלת ההתייחבות במזכירות הרפואית של הקופה). למבוטחי/ות קופ"ח מכבי ומאוחדת פחות פשוט לקבל טופס התחייבות למכון האנדוקריני באיכילוב.

 • אנדוקרינולוג/ית של קופ"ח

  • מבוטחי/ות קופ"ח מכבי יכולים/ות לקבוע תור לד"ר איריס יעיש או ד"ר יעל סופר דרך המוקד לקביעת תורים.

  • מבוטחי/ות קופ"ח מאוחדת יכולות/ים לקבוע תור לד"ר יונה גרינמן דרך המוקד לקביעת תורים. 

  • מבוטחי/ות קופ"ח כללית, בעלי/ות ביטוח "מושלם" יכולות/ים לקבל החזרים עבור 3 ביקורים פרטיים אצל ד"ר יונה גרינמן. עלות הפגישה היא גבוהה, אך יש החזר. טלפון: 03-5437303

דוא"ל: yonagr@tlvmc.gov.il

 • מרפאה לטרנס* בבי"ח בבני ציון

מרפאה המספקת טיפול הורמונלי.

טלפון: 04-8359661

דוא"ל: odile.robicsek@b-zion.org.il

בטלפון: 03-6972513 

ועדה מטעם משרד הבריאות, שמטרתה לאשר מימון ציבורי לניתוחים לשינוי מין (על כך בעמוד ניתוחים). ניתן להתחיל טיפול הורמונלי גם דרך הועדה הזו. ניתן לפנות לועדה דרך מזכירת הועדה זיוה,

בטלפון: 03-5302677

בדוא"ל:  ziva.margalit@sheba.health.gov.il

 • מרפאת "קשת" בבי"ח וולפסון

מרפאה להתאמה מגדרית הכוללת שירותי ייעוץ בנושאי ניתוחים ומעקב אנדוקרינולוגי.ניתן לקבוע תור דרך זימון התורים של ביה"ח, לציין שהתור הוא בעבור המרפאה להתאמה מגדרית: 03-5028111

נהלים

שיטות ניתוח - MTF

המטרה של הניתוח היא לייצר מערכת גניטלית דומה למערכת הנשית, קרובה ככל האפשר בהופעתה ובתפקודה עם כמה שפחות צלקות. צינור השתן צריך להיות מקוצר בצורה כזאת שהזווית של זרם השתן יהיה מכוון למטה ויהיה ללא היצרות ופיסטולות. העומק של הואגינה צריך להיות לפחות 10 ס"מ והקוטר 30 מ"מ. התחושה באיזור הדגדגן צריכה להיות מספיקה בכדי לספק גירוי ארוטי. באופן אידיאלי כל הדרישות הללו צריכות להתקיים ללא סיבוכים מיוחדים וללא בעיות לאחר הניתוח. בנוסף לא אמורה להיות בעיה תפקודית לאחר הניתוח.

קיימות מספר טכניקות ניתוחיות על מנת לייצר ואגינה- ניתן לסווג למספר קטגוריות:

שימוש בשתל עור לא מאיזור גניטלי -

בשימוש בשתל עור לא מאיזור גניטלי הריפוד של הואגינה נעשה עם שתל עור. היתרון של ניתוח כזה: שזה פרוצדורה של שלב אחד- יוצרים ואגינה מספיק עמוקה ורחבה. אין הרבה שיערות ואחוז הסיבוכים הוא נמוך. החיסרון הוא: הישארות צלקת באיזור התורם, נוכחות של צלקת מעגלית בואגינה הנטייה של שתל העור להתכווץ. לאחר הניתוח יש צורך בהרחבה יום יומית. חוסר תחושה אופטימלית והעדר סיכוך טבעי.

שימוש בשתל עור מאיבר המין הזכרי -

לטכניקה זו מספר יתרונות: שימוש בעור ללא שיער תהליך שנעשה בשלב אחד. צלקות באיזור התרומה אינם בולטות. אין מתח על איזור החיבור התחתון ולכן העור של איבר המין ישאר איפה שהניחו אותו מבלי לגרום לקפלי עור שיכולים לחסום את החלק הגבי של איזור הפתח של הואגינה. שימוש בעובי עור מלא גורם לפחות התכווצויות לאחר הניתוח.

חיסרון השיטה: קיים צורך בשימוש במרחיב באיזור הואגינה לתקופה של מספר חודשים.

מתלה מעור משק האשכים -

עור איבר המין הזכרי ההפוך יכול לשמש באופן בלעדי כצינור עור מהופך, לבניית הואגינה. טכניקה זו מבוצעת ע"י רוב המנתחים אשר מבצעים את הניתוח לשינוי מין.

היתרון בשימוש בPSTF Flap Tube Skin Penile: למתלים פחות נטייה להתכווץ. נזק לרקטום יכול בקלות להיות מתוקן בגלל שהוא מכוסה באופן מיידי ברקמה ווסקולרית. היפוך מקומי קיים המתלה חסר שיער.

למרות שלמתלים יש נטייה פחותה להתכווץ מאשר לשתלים ,עדין צריך להשתמש במרחיב לאחר הניתוח ובמהלך 6 החודשים הראשונים.

חסרונות השיטה PSTF: ישנה כמות מוגבלת של עור זמין לשימוש. ישנה התרחבות של התפר התחתון אשר יכול להשאיר את הדגדגן יותר חשוף.

השילוב בין PSTF אבדומינלי עם מתלה עור משק האשכים בחלק האחורי יפיק את התוצר האנטומי האידיאלי לפתח הואגינה ולגודל הכי מתאים. הטכניקה הזו משתמשת בעור משק האשכים המכיל זקיקי שיער ולכן יש לבצע אפילציה טרום ניתוחית כדי למנוע שיער בקצות הואגינה.

מתלה מעור שאינו מאיזור גניטלי -

היתרונות בשימוש בשתלים לא מאיבר המין כולל פחות סיכון בבניה של האיבר והקטנת תקופת ההרחבה לאחר הניתוח. החסרונות הם: צלקות ופגיעה אסטטית באיזור התורם. מורכבות טכנית ובחלק מהמקרים השתלים לא מהיימנים ונוטים להיות קשיחים יותר ממתלים מאיזור גניטלי. נפיחות באיזור הגניטלי יכולה לפגוע בתיפקוד המיני חסרי סיכוך טבעי.


שימוש בשתלי המעי -

השימוש בחלקים מהמעי כמקור לשתלים בניתוחים לשינוי מין מדווח בספרות. במקרים אלה השתמשו בשתלים שמקורם במעי הדק ובמעי הגס(colon sigmoid). היתרונות בשתלים אלה: האורך, הטקסטורה וההופעה הדומים לואגינה הטבעית. בנוסף, זוהי השיטה היחידה המספקת לואגינה סיכוך טבעי. היצירה של ההפרשה הרירית יכולה להוביל להפרשה מוגברת. למרות שהאורך של הואגינה נחשב כיתרון זה יכול להוביל לעימדון והתייבשות של הריר באיזורים הרחוקים של הואגינה. חיסרון נוסף כרוך בניתוח נוסף של המעי ולעיתים בתוצאות מאכזבות לטווח הרחוק. יכולים להופיע סיבוכים כמו: כיבים במעיים, דלקת של המעי, חסימת מעיים, אדנוקרצינומה, התקשות פתח הואגינה ועצירות. הריר הנוצר הוא יותר רגיש ולכן מהווה סכנה להידבקות במחלות המועברות דרך אברי המין כולל HIV.


Clitorolabioplasty - vulvoplasy

יצירת השפתיים הקטנות תלויה בשימוש של מתלה מהאיבר הזכרי או שתל והכמות של העור משק האשכים שנשאר לאחר הכריתה. בדר"כ יצירה של שפתיים גדולות בעלות אסטטיקה מקובלת לא מהווה בעיה. ולמרות זאת תיקונים משניים יתכן וידרשו בגלל ששינויים בצורה עלולים להתרחש במהלך השנה הראשונה. אחד מהתיקונים המשניים הנפוצים ביותר הוא יצירה מחודשת של התפר הפנימי המכסה את הדגדגן. כאשר הוא לעיתים קרובות נחשף כאשר משתמשים במתלה שמקורו בעור מהאיבר הזכרי. התיקון של החתך מבוצע ע"י הכנסה של רקמה מהופכת או בעזרת plasty z opposing double. היום רוב המנתחים מבצעים בניית דגדגן ע"י שימוש בחלק הגבי של כובע איבר המין הזכרי, ברקמה רגישה ועשירה בכלי דם תוך שמירה על העיצבוב. הסיבוכים ביצירה של הדגדגן הם מאוד נדירים אולם לעיתים קרבות יש צורך בתיקונים משניים בגודל ובמיקום. היצירה של הדגדגן, הערלה שלו, והשפתיים הקטנות עדין נחשבים לאחד מניתוחי הבנייה המורכבים ביותר. למרות ההתקדמות בתחום, לא ניתן ליצור את האיברים האלה כפי שהם נוצרים באופן טבעי.

bottom of page