מסנג'ר מעודכן
top of page

MILITARY & NATIONAL SERVICE

שירות לאומי וצבאי

שירות צבאי

ושירות לאומי-אזרחי

שירות לאומי-אזרחי

מציעה מסלולי שירות לאומי בפרויקט 'נחשול', לצעיריםות על הקשת הטרנסית (בני/ות 18-23). כדי להתקבל לתוכנית יש לעבור ראיון מקדים. ניתן לשרת במשך שנה או שנתיים. התוכנית מעניקה ליווי והכשרות.

טלפון משרדי הארגון: 03-6129202

טלפון רכזת השירות טל סיגלר: 050-8882531

דוא"ל: tals@shlomit.org.il

 

שירות צבאי

זהות מגדרית טרנסית אינה נחשבת הפרעה נפשית מבחינת צה"ל, ודיספוריה מגדרית כשלעצמה אינה מהווה עילה לפטור משירות צבאי. בשנים האחרונות, צה"ל עשה מספר התאמות עבור א.נשים על הקשת הטרנסית- צה"ל מאפשר לחיילים טרנסים ללבוש מדי בנים, ולחיילות טרנסיות ללבוש מדי בנות. חיילת טרנסית תוכל להאריך שיער. חיילים טרנסים יכולים לקבל פטור מגילוח הזקן. חייליםות להטבפא"קיםות יכוליםות לקבל זמן נפרד לרחצה. כמו כן, צה"ל יתאים פתרונות לינה עבור חייליםות טרנסיםות.

 

היוהל"ם – יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (לשעבר יוהל"ן)

היוהל"ם הינו הגורם המטכ"לי האמון על תחום המגדר בצה"ל, ובכללותו מלש"ביםות וחייליםות על הקשת הטרנסית.

דוא"ל: yohalam15@gmail.com 

ניתן ליצור קשר עם עדן המש"קית -
בטלפון: 03-5699025, בין השעות 09:00-17:00, בימים א-ה
במקרים דחופים ניתן לפנות אל צוות המערך בשעות הפעילות ויעשה קישור ישיר אל המש"קית.

כמו כן, ניתן לפנות אל נציגות היוהל"ם ביחידות השונות. 

מידע נוסף על שירות טרנס* בצבא ניתן למצוא באתר יוהל"ם.

מיון

 

אם אתםן עומדיםות לפני גיוס ומעונייניםות בהתאמות עבור מלש"ביםות על הקשת הטרנסית, נדרש ליצור קשר עם היוהל"ם לקראת הצו הראשון ע"מ לאפשר ללשכת הגיוס להתאים את הקליטה. חלק מתהליכי המיון יעשו בהתאם למין המסומן בתעודת הזהות, אך תהליכים רבים ניתן להתאים למגדר המועדף. כמו כן, ניתן לבקש לא להשתבץ בתפקידי לחימה או ביחידות סגורות, אם הדבר מהווה בעיה בעקבות המורכבות המגדרית. 

 

התאמות לחייליםות טרנסיםות:

צה"ל מאפשר התאמות לחייליםות על הקשת הטרנסית על סמך אבחנה בדיספוריה מגדרית או טיפול הורמונלי. לפני הגיוס ניתן להסתמך על אבחנה של מטפל/ת (עו"ס, פסיכולוג/ית, פסיכיאטר/ית) אזרחי/ת ולאחר הגיוס נדרש לקבלה ממטפל/ת צבאי/ת (קב"ן). 

כאמור, במידה והינך בטיפול הורמונלי אישור מרופא/צילום מרשם מספיק כדאי לאפשר התאמות אילו. זאת מכיוון שעל מנת לקבל הורמונים נדרשת בכל מקרה המלצה של מטפל/ת. 

 

הגישה הנהוגה בצה"ל ביחס לחייליםות על הקשת הטרנסית היא "חליפה לפי מידה", המציעה מגוון התאמות ופתרונות הניתנות באופן אישי ונבחנות בכל מקרה לגופו באופן פרטני.

 

צה"ל מאפשר לחיילים טרנסים ללבוש מדי בנים, ולחיילות טרנסיות ללבוש מדי בנות. אין אפשרות לביטוי מגדרי לא-בינארי. החיילים/ות יהיו מחוייבים/ות לכל כללי המשמעת הצבאית. חייל טרנס חייב להיות מסופר כמו כל חייל, ויחולו עליו כל כללי המשמעת הנוגעים לגברים (ללא טבעות, לק וכו'). חיילת טרנסית תוכל להאריך שיער, ויחולו עליה כל כללי המשמעת הנוגעים לנשים. חיילים טרנסים יכולים לקבל פטור מגילוח הזקן. חייליםות להטבפא"קיםות יכוליםות לקבל זמן נפרד לרחצה. כמו כן, צה"ל יתאים פתרונות לינה עבור חייליםות על הקשת הטרנסית.

 

שינוי פיזי בצבא

 

הצבא מממן את התהליך ההורמונלי כחלק מסל התרופות שהוא מספק. בד"כ חייליםות מופנותים לטיפול הורמונלי במכון האנדוקריני בביה"ח איכילוב. לשם התחלת טיפול יש צורך במכתב מפסיכולוג/ית (או עו"ס או פסיכיאטר/ית), ולשם כך ניתן לקבל הפניה למערך בריאות הנפש (קב"ן). 

 

חייל.ת יכול.ה לפנות לועדה לניתוחים להתאמה מגדרית בתל השומר, וצה"ל יערך ע"מ לאפשר לו.ה לצאת לפגישות בועדה. חייל.ת קבע המקבל.ת את אישור הועדה בתל השומר לניתוח/ים להתאמה מגדרית, ת.יוכל לקבל לכך מימון של הצבא. 

כמו כן, בכל עניין ניתן לפנות למערך עו"ס טרנס של מעברים.

נהלים

bottom of page