top of page

ביינדרים

ביינדר הוא פריט לבוש המאפשר להשטיח את החזה במטרה לשנות את הנראות. כאן תוכלו לקרוא על כל מה שמעניין בנושא שימוש בביינדר

בתחתית העמוד ישנו פירוט על מקומות בהן ניתן לרכוש ביינדר.

מה זה ביינדר ולמי הוא מיועד?

ביינדר הוא פריט לבוש המאפשר להשטיח את החזה במטרה לשנות את הנראות. הטקסט במסמך זה נכתב בלשון אתה, אך מיועד לכל מי שרוצה להשטיח את החזה, גברים טרנסים, א-בינאריים, נשים, מלכי דראג ועוד. חשוב לזכור כי אין קשר בין בגדים לבין זהות, וישנם גברים רבים בקהילה הטרנסית שבוחרים שלא להשטיח את החזה, כמו שיש נשים וא-בינאריים שכן.

בעבר, ארגון מעברים הציע ביינדרים פשוטים למכירה. אמנם כיום לא ניתן לרכוש ביינדרים דרכנו, אבל כן נמליץ לעיין בהוראות השימוש בכדי ללמוד אודות הסיכונים ודרכי השימוש בביינדרים. בתחתית העמוד ישנו פירוט על מקומות בהן ניתן לרכוש ביינדר.

ישנם אנשים שיותר קל להם לסגור את הביינדר ואז ללבוש אותו, וישנם אנשים המעדיפים ללבוש את הביינדר ורק אז לסגור אותו. כדאי ללבוש את הביינדר בחדר קריר שבו לא תזיע ולהשתדל לקחת את הזמן בלבישתו כדי לא להתאמץ יותר מידי - אל תדאג אם לבישת הביינדר או הסרתו לוקחת הרבה זמן, זה נורמלי. דחיסה של החזה כלפי חוץ ולמעלה לבעלי חזה קטן, או דחיסה שלו החוצה ולמטה לבעלי חזה גדול (ראה איור) יכולים לתת מראה של שרירי חזה (בלי ללכת לחדר כושר). תנסה כל מיני אופציות מול המראה בבית ותבדוק מה עובד לך.

ביינדר אינו הדרך היחידה לנראות שטוחה!


ניתן להסוות את החזה אם תבחר חולצות עם הדפס במקום חולצות חלקות; תלבש כמה שכבות בגדים, כאשר הראשונה צמודה, וכל אחת נוספת יותר רופפת; חולצות כפתורים; חולצה שנסגרת עם ריצ'רצ'; ועוד. חשוב לזכור כי גם לגברים שנולדו כזכרים אין חזה שטוח לחלוטין, ולכן אין צורך לכרוך את החזה בצורה חזקה ומסוכנת מדי מחשש לא "לעבור" כגבר.תופעות וסיכונים בשימוש בביינדר

שימוש לא נכון או מתמשך בביינדר יכול לסכן את הבריאות שלך,ואת תוצאות הניתוח העליון אם אתה מתכנן אחד כזה. שימוש קבוע בביינדר לאורך זמן עלול להביא להשלכות פיזיות ואף לנזקים תמידיים ורציניים לגוף. תופעות המוזכרות בהמשך יכולות להשתנות מאדם לאדם ותלויות במבנה הגוף, בסוג ובמידה של הביינדר, בתדירות השימוש ובמשך תקופת השימוש. לעיתים ניתן למצוא פתרונות שיקלו על המצב: ביינדר מסוג אחר, ביינדר יותר גדול, או לדאוג להאריך את משך הזמן שאתה נותן לגוף מנוחה ללא ביינדר.


זיעה, גירוד, פצעים ושיפשופים

למרות שהביינדר שקנית עשוי מחומר המאפשר לגוף לנשום, מעבר לכך, ניתן ללבוש מתחתיו גופיה דקה מבד הסופח זיעה ולפזר טלק או אבקה דומה. אם ישנו שפשוף או בד הבולט כתוצאה מאי-התאמה של הביינדר למבנה הגוף שלך באזור בתי השחי, נסה לגזור או לתקן את הביינדר. ניתן לחתוך קצת את הביינדר ולתפור אותו.


קשיי נשימה וכאבי גב


כאשר אנו לובשים את הביינדר, הריאות ובית החזה שלנו מוגבלים. הם צריכים זמן לנשום ולנוח על מנת למנוע נזקים ארוכי-טווח. הביינדר מפעיל לחץ על עמוד השדרה ומגביל את התנועה הרגילה של הגב ושל השרירים. תן לגוף שלך מנוחה. אסור להשתמש בביינדר באופן רצוף מעל 8 שעות ללא מנוחה. קח זמן לנשום ולנוח על מנת למזער סכנה של נזקים ארוכי טווח. אין לישון עם ביינדר. חשוב לבחור בביינדר במידה מתאימה, שימוש בביינדר קטן מידי יפעיל לחץ על אזורים אחרים ויכול להוביל לנזקים בלתי הפיכים לגוף. אין ללבוש ביינדר בזמן פעילות גופנית מאומצת. כאשר אתה לובש את הביינדר בזמן פעילות גופנית, לא נכנס מספיק חמצן לריאות, מה שעלול להוביל להתעלפויות, סחרחורות, וקשיי נשימה. ניתן במקום הביינדר, ללבוש חזיית ספורט ו\או גופייה צמודה בזמן האימון.

.


סיכונים נוספים ובלתי הפיכים

שימוש לא נכון בביינדר, בביינדר לא מתאים, או מעבר לתקופת הזמן המומלצת עלול להוביל לבעיות וקשיי נשימה לצמיתות, הידלדלות של הרקמות בחזה, שינוי צורת החזה ומתיחה של העור המלווה בסימני מתיחה, סדקים ושברים בצלעות, עקמת, סדקים ופצעי לחץ באזור הגב ועמוד השדרה, בעיות יציבה, בעיות כתפיים, ועוד.

ביינדר אינו פתרון קבע, ושימוש בו לאורך זמן יכול ליצור נזקים. במידה ואתה חושב שברצונך להסתובב עם חזה שטוח באופן קבוע, זה בדיוק הזמן לפתוח תוכנית חיסכון לניתוח עתידי, או לפנות לוועדה לניתוחים להתאמה מגדרית, להתעניין לגבי מה מציע ביטוח הבריאות שלך, ולהתחיל לברר לגבי מנתחים/ות, שיטות ניתוח, ועלויות.


דבר איתנו: אנחנו במעברים נשמח לקבל פידבק על הביינדר. כמו כן, בכל שאלה, טיפים לגבי איך "לעבור", איך לממן ניתוח, או כל דבר אחר, אל תהסס לפנות.

ניתן לקנות ביינדרים בבית הפתוח ירושלים: שעות פתיחה: ימי א', ב', ג', ה', 10:00 - 16:00, כתובת: הנגיד 1, ירושלים, טלפון: 02-625-0502. יש להתקשר מראש ולבדוק אם יש להם מידות מתאימות ומתי ניתן לאסוף. הביינדרים עולים 30 ש"ח, אבל אם יש קושי כלכלי לכסות סכום זה, ניתן לציין זאת בשיחה עם הבית הפתוח והם יוכלו לעזור. 


בפרויקט מאיר של המרכז הגאה בת"א יש אופציה לקבל ביינדרים יד שניה. ניתן ליצור איתם קשר ולבדוק מלאי - 0526942300.


ניתן להגיע למדוד ביינדרים במרכז הטרנסי בתל אביב במסגרת "המלתחה" שמתקיימת פעם בשבועיים, פרטים נוספים נמצאים בפייסבוק של המרכז או דרך אתר האינטרנט.


בנוסף, יש בבית הקהילות בחיפה ביינדרים בכמה מידות שאפשר לבוא ולמדוד, כדי לבדוק מה המידה המתאימה או כדי לראות איך זה מרגיש. ניתן ליצור קשר: 04-665-7667, lgbt.haifa@gmail.com, או לברר פרטים בפייסבוק.

bottom of page