מסנג'ר מעודכן
top of page

מה זה טרנסג'נדר?

מה זו זהות טרנסית? מה ההבדל בין מין ומגדר?

מהי זהות טרנסית?
זהות טרנסית היא זהות מגדרית שלא תואמת את המגדר שנקבע בלידה לפי המין הביולוגי.

מה זה מין ביולוגי?
נהוג לחשוב שמין ביולוגי הוא דיכוטומי ובינארי: או זכר או נקבה, אבל יש מגוון אנושי גדול יותר.
מין ביולוגי הוא רצף המורכב ממאפיינים שונים:

- איברי מין ג'ניטליים (חיצוניים, כמו פות ופין)

- איברי מין גונאדיים (פנימיים, כמו שחלות ואשכים)

- איזון הורמונלי (טסטוסטרון, אסטרוגן פרוגסטרון וכו')

- כרומוזומים (למשל XX, XY, XXY, XYY, XYX וכו')

כולנו נמצאים במקומות שונים על הרצף הזה.

 

דוגמה למין שאינו בינארי אפשר למצוא בא.נשים אינטרסקס:
א.נשים בעלי וריאציות ייחודיות במערכות הרבייה והמין.

שונות זו יכולה להתבטא במאפיינים של מין ביולוגי שלא מתאימים לתבניות המוכרות של זכר או נקבה. אצל חלק מהא.נשים מאפיינים מגוונים אלו ניתנים לזיהוי בלידה, וחלקם מופיעים בגיל ההתבגרות או מאוחר יותר בחיים. 1.7% מהאנשים נולדים אינטרסקס - יותר מהסיכוי ללדת תאומים זהים, שהוא 0.3%.

א.נשים אינטרסקס הם חלק מהמגוון האנושי הטבעי בעולם. מכך ניתן להבין כי הקונספט של מין ביולוגי הוא מורכב יותר ממה שמוכר לנו.

נהוג להסיק את הזהות המגדרית של הילוד בהתאם לאיברי המין החיצוניים, כלומר לצפות שתינוק זכר יגדל להיות בן או גבר ותינוקת נקבה תגדל להיות בת או אישה.
מי שהציפיה הזו נכונה עבורם נקראים א.נשים סיסג'נדרים.
עבור א.נשים על הקשת הטרנסית ציפיה זו שגויה.

מהי זהות מגדרית?

זהות מגדרית מורכבת מהפרשנות והציפיות שהחברה נותנת למין הביולוגי ומההתאמה של ציפיות אלו לתחושה שלנו.

אצל חלק מהאנשים מדובר בתחושת זהות פנימית עמוקה, ואצל חלק לא, גם בקרב מי שאינם על הקשת הטרנסית.

כל אחת חווה אותה בצורה קצת אחרת.

 

לפי האיגוד המקצועי העולמי לבריאות טרנסית, זהות מגדרית נקבעת לפי ההגדרה העצמית של האדם, ולא לפי המין הביולוגי, או אבחנה רפואית.

המגדרים היותר מוכרים בחברה שלנו הם "גבר" ו"אישה" אבל חוץ מהם יש קשת של זהויות מגדריות שונות. א.נשים א-בינארים למשל, הם מי שהזהות המגדרית שלהם לא מתאימה לאחת מהקטגוריות הבינאריות של אישה או גבר. אדם א-בינארי יכול להיות גם גבר וגם אישה, לא גבר ולא אישה, או ערבוב של השניים.

א.נשים על הקשת הטרנסית יכולים להזדהות גם בצורה בינארית, בתור גברים או נשים, וגם על הקשת הא-בינארית.

מהו ביטוי מגדרי?

ביטוי מגדרי הוא כל דרך שבה אנחנו מבטאות ומבטאים את עצמנו שהחברה תופסת כממוגדרת. הדוגמה הכי בולטת לכך היא לבוש - בכל חברה יש בגדים שנחשבים נשיים, ובגדים שנחשבים גבריים.
גם תספורת, טון דיבור, שיער פנים ואיפור יכולים להיות חלק מהביטוי המגדרי שלנו. גם תחומי עניין יכולים להיות חלק מביטוי מגדרי - תחביבים ומקצועות שונים יכולים להיתפס כגבריים, כמו כדורגל ותכנות מחשבים, או נשיים, כמו אמנות ומקצועות טיפוליים וחינוכיים. ביטוי מגדרי, אצל כל אדם, לא תמיד משקף את הזהות המגדרית שלנו, ולא תמיד תואם לנורמות חברתיות, בין אם מבחירה ובין אם לא.

למשל, אישה טרנסית שבוחרת לגדל שיער פנים, או גבר טרנס שבוחר לא להשטיח את החזה, אלו בחירות של ביטוי מגדרי שלא בהכרח משקף את הזהות המגדרית. גבר שמתאפר ושם לק, או אישה עם תספורת קצוצה הם דוגמאות לביטוי מגדרי שלא תואם נורמות חברתיות.

ביטוי מגדרי שלא משקף או לא תואם אינו גורע מהזהות הטרנסית או הופך אותה לפחות אמיתית.

מרכיב נוסף של זהות הוא נטייה מינית.

מהי נטייה מינית?

נטייה מינית עונה על השאלה "למי יש לנו נטייה להימשך?" חשוב להבין שהתשובה לשאלה הזו לא תלויה באופן ישיר בזהות המגדרית שלנו, אבל היא כן קשורה אליה. לעיתים יש הנחה כי א.נשים עוברים תהליכי שינוי מגדרי כדי להתאים את עצמם לנורמה הטרוסקסואלית, אבל א.נשים טרנסג'נדרים יכולים להיות בעלי כל נטייה מינית, הטרוסקסואלית או לא. 

בקהילת הלהט"ב יש מנעד רחב ומגוון של זהויות מיניות ורומנטיות, וא.נשים טרנסג'נדרים יכולים להתמקם בצורות שונות בתוך המנעד הזה. לדוגמה אישה טרנסית לסבית, שנמשכת לנשים, או גבר טרנס ביסקסואל, שנמשך לכל המגדרים. סוגי המשיכה השונים מתקיימים במקביל לזהות המגדרית והזהות הטרנסית.

מין ביולוגי, זהות מגדרית וביטוי מגדרי לא בהכרח תלויים זה בזה ולא נגזרים אחד מהשני.

bottom of page